Існує 2 основних види страховок на авто: обов’язкова автоцивілка (ОСЦПВ для внутрішнього пересування та зелена карта для виїзду за кордон на своєму ТЗ) і добровільне страхування свого авто (КАСКО). У 2012 р трохи змінився список обов’язкових документів для страховок. Причиною цього стала значна кількість нерозмитнених авто і автомобілів, які ввозяться з-за кордону з порушеннями, технічний стан яких спровокував безліч ДТП. Ставитися до цього можна як завгодно. Але факт обов’язкової наявності тех. огляду у будь-якого водія з цього року закріплений законодавчо.
- Які документи потрібні для страховки авто?
- Що потрібно для страховки авто в Україні?
- Які документи потрібні для оформлення ОСАГО?
- Документи, що дають право на пільги по ОСАГО
- ОСАГО для юридичних осіб
- Які документи потрібні для оформлення КАСКО?
- КАСКО для юридичних осіб
- Які документи потрібні для оформлення Зеленої карти?
- Які документи для ОСАГО видасть страхова компанія?
- Як оформити страховку на авто?
Які документи потрібні для страховки авто?
Для оформлення страховки авто в будь-якій страховій компанії потрібні будуть такі документи:
- Документи, які ідентифікують особу. Для фіз. осіб паспорт громадянина України та ідентифікаційний код. Для юр. осіб – виписка з Єдиного держ. реєстру.
- Посвідчення водія. Якщо машиною має право керувати кілька людей – то всі вони повинні бути вказані в полісі, відповідно і їх водійські посвідчення необхідні.
- Техпаспорт. Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, що видається в поліції при придбанні машини або мотоцикла.
- Сертифікат проходження ОТК. У 2012 р техогляд був скасований, але з 01.01.2021 всі авто, які не відповідають стандарту «Євро-4», зобов’язані мати цей документ для укладення договору страхування.
Є кілька нюансів щодо пільгової категорії громадян. Вони повинні представляти певні документи, які свідчать про їхнє право на оформлення страховки зі знижкою.
Що потрібно для страховки авто в Україні?
Спочатку, слід визначитися зі страховою компанією. Фахівці рекомендують проаналізувати суму виплат страхової за попередній період, термін її перебування на ринку і зручність сервісу. Наприклад, законодавчо встановлені ліміти виплат по ОСАГО за завдану шкоду життю та здоров’ю потерпілих з вини страхувальника становить 200 тис. грн. і 100 тис. грн. за завдані збитки майну (і не більше 500 тис. грн. за 1 страховий випадок). Але деякі компанії пропонують додаткові послуги, що передбачають збільшення виплат за не велику доплату за поліс. Новачкам-автолюбителям цей варіант більш вигідний, оскільки перевищуючу суму збитку зобов’язаний зі своєї кишені компенсувати винуватець ДТП. В КАСКО можливості ще ширші. Отже, другим пунктом є визначення бажаних розмірів виплат. А останнє – збір обов’язкових документів.
Які документи потрібні для оформлення ОСАГО?
ОСАГО – обов’язкове автострахування, вимоги до якого чітко прописані законодавцем. Це обов’язковий поліс для таких категорій ТЗ:
- легкові і вантажні авто;
- автобуси;
- причепи;
- мотоцикли та моторолери.
У зв’язку з нововведеннями по тех. огляду, слід внести ясність щодо цього документу:
- вантажні авто до 3.5 т і легкові, старше 2016 року проходять тех. огляд 1 раз в 2 роки;
- комерційні авто і таксі – 1 р. в рік;
- автобуси – 2 р. в рік.
Авто, що ввозяться з-за кордону (не класу «Євро-4») в обов’язковому порядку також проходять тех. огляд.
Страховка не може бути оформлена понад термін актуальності сертифіката проходження ОТК.
Отже, страховка ОСАГО оформляється при наявності:
- паспорта та коду ІПН (виписки з Єдиного держ. Реєстру);
- посвідчення водія;
- техпаспорта на авто і сертифіката проходження тех. огляду.
Далі розглянемо детальніше нюанси, щодо пільгової категорії автовласників.
Документи, що дають право на пільги по ОСАГО
Пільгами вважається або повне звільнення від автоцивілки, або 50% знижка на її оформлення. Скористатися 50% пільгою можуть:
- пенсіонери;
- учасники війни;
- постраждалі першої та другої категорії при аварії в Чорнобилі;
- інваліди II групи.
Але ця пільга надається тільки на 1 авто з об’ємом двигуна не більше 2.5 тис. куб. м.
Ці групи осіб, які мають 50% пільгу, надають страховій компанії посвідчення. Інваліди можуть дати також довідку з МСЕК.
Звільненими від обов’язкового страхування є:
- учасники бойових дій, що самостійно управляють авто;
- інваліди війни та першої групи, що також особисто водять машину;
- особи, що керують авто інваліда першої гр., перебуваючи з ним в даному транспортному засобі.
ОСАГО для юридичних осіб
Принципової відмінності ОСАГО для юр. і фіз. осіб не має. Єдиний нюанс – зазвичай наявність декількох водіїв на одну машину. А замість паспорта та ІПН надається в страхову виписка з ЄДР.
Які документи потрібні для оформлення КАСКО?
КАСКО – добровільне страхування авто від можливого викрадення, псування третіми особами, пошкодження внаслідок ДТП або стихійних лих. Їм зазвичай користуються жителі міст з великим трафіком, власники дорогих авто і малодосвідчені водії.
Для його оформлення будуть потрібні ті ж документи, що і на ОСАГО, але додатково для формування ціни на поліс будуть враховані ринкова вартість ТЗ, стаж водіння, статистика по регіону (викрадення, ДТП).
КАСКО для юридичних осіб
Цінуючи свої ресурси комерційні структури, завжди оформляють на ТЗ, зареєстровані на підприємство, страховку КАСКО. Вона убезпечить від значних фінансових втрат в процесі експлуатації авто.
Крім виписки з Єдиного держ. реєстру, техпаспорта і сертифіката з техогляду, для оформлення в страхову надають всі водійські посвідчення співробітників, що в праві сідати за кермо цього автомобіля.
Які документи потрібні для оформлення Зеленої карти?
Грін карта – аналог внутрішньодержавної автоцивілки, діюча за межами України в 48 країнах-учасниках договору. Крім стандартного пакета документів, водієві потрібно мати з собою при зверненні в СК ще і діючий закордонний паспорт. Ціна варіюється від терміну перебування за кордоном і кількості країн, що плануються для відвідування.
Які документи для ОСАГО видасть страхова компанія?
На руки автолюбителю страхова компанія видає наступний пакет документів:
- оригінал поліса;
- бланк європротоколу (для оформлення ДТП за спрощеною процедурою);
- квитанцію про оплату при проведенні грошей через касу страховика.
Стікер на скло вже не є обов’язковим. А ось квитанцію краще відразу прикріпити степлером до договору, оскільки практично у всіх документах існує прив’язка дати вступу в дію поліса до дати оплати.
Як оформити страховку на авто?
Щоб придбати потрібну страховку, необхідно звернутися в страхову компанію. Це можна зробити безпосередньо в офісі страховика або онлайн. При цьому існують інтернет-ресурси, які мають десятками пропозицій від перевірених страхових компаній, що дозволяє підібрати оптимальні пакети послуг і навіть придбати саму страховку, не виходячи з дому. На електронну адресу моментально після оплати надходить копія договору, а оригінал надсилають поштою. За винятком КАСКО – там попередньо ще проводиться огляд авто.
Законодавець в принципі планує в недалекому майбутньому перевести в електронний формат більшість видів страхових договорів.