Обов’язкове страхування ОСЦПВ оформляється усіма водіями, незалежно від типу машини, власника (приватного або юр. особи), форми експлуатації транспорту. Оригінал бланка видається страхувальнику на руки. На ньому є відмінні риси: водяні знаки, QR-код, металізована смуга. Номер поліса складається з 2 букв і 7 цифр. Саме по ньому можна перевірити, чи зареєстрований поліс в МТСБУ і, отже, чи дійсний він.
З 2018 року існує можливість оформлення електронного полісу. При цьому покупка здійснюється як в офісі страховика, так і в онлайн-режимі. Поліс приходить на електронну пошту страхувальника в форматі PDF. Його зберігають на гаджетах (мобільні телефони та планшети), які завжди носять із собою. А оригінал поліса може зберігатися в даному випадку і вдома, доставлений страховою компанією поштою, або в бардачку, про всяк випадок.
Це оптимальне рішення, яке вибирає більшість автолюбителів. Однак існує хоч і не значна, але все ж можливість, що:
- гаджет розрядиться під час перевірки поліцією (зупиняти мають право лише при наявності правопорушення);
- телефон буде загублений, відбудеться пограбування і як паперовий, так і електронний варіанти поліса зникнуть;
- станеться технічна помилка і дані на телефоні не будуть збережені, а вдома дитина добереться до скриньки з документами та ін.
Від таких неприємностей не застрахований ніхто. Однак дана страховка регламентується за всіма пунктами державою. Зокрема і в питанні відновлення документа.
Що робити якщо втратив страховку?
Першочерговою справою при виявленні загубленого поліса є звернення в страхову компанію. Більшість великих страховиків чітко простежують тенденції ринку і пропонують своїм клієнтам на вибір:
- написати заяву безпосередньо в представництві компанії страховика;
- відправити онлайн-запит за встановленою формою.
Незалежно від типу звернення, в заяві існує графа для зазначення причин відновлення. Заповнювати її потрібно коротко, не вдаючись у подробиці (псування, втрата, крадіжка та ін.).
Провести процедуру видачі дубліката СК згідно із Законом України повинна протягом 7 календарних днів. У разі якщо компанія відмовляється або не дотримується встановлені для цього строки, страхувальник звертається в МТСБУ. Їх база зберігає всі діючі номера полісів, і правоохоронні органи мають право вимагати від страховика виконання своїх зобов’язань з обслуговування клієнта.
Чи можна відновити страховку на машину?
Отже, перереєстрації, сплати вартості за новий поліс при втраті актуального на даний момент документа, не потрібно. Але на полісі стоятиме напис «Дублікат». Усі дані з попереднього ОСЦПВ (9-ти значний номер, в тому числі) будуть перенесені в новий поліс і паперова версія завірена мокрою печаткою.
При цьому даний сервіс абсолютно безкоштовний. Будь-які вимоги на винагороду за роботу – причина звернення до СБУ.
При відновленні краще також скористатися двома варіантами документа; паперовим і електронним. При цьому більшість страховиків не заперечуватимуть проти додавання електронної версії для дубліката навіть за відсутності такої при оформленні поліса. Адже обслуговування клієнта – додаткові витрати компанії, що не окупляться через зобов’язання надавати такі послуги безкоштовно. Убезпечити себе від «забудькуватого» або «невдачливого» страхувальника таким нескладним технічним способом вже можуть практично всі страховики.
До речі, це додаткова можливість перевірити рівень сервісу компанії, виявивши, чи потрібно пролонгувати з ними співпрацю на наступний період.
Але якщо оригінал документа знайшовся, також слід звертатися в страхову компанію для фіксації цього факту і користуватися саме оригіналом.
Як відновити страховку на авто?
Без автоцивілки їздити не дозволяється. Штраф за це буде оформлений окремо від інших видів санкцій в разі перевірки документів:
- при ДТП або адміністративне правопорушення з використанням ТЗ;
- під час перетину кордону на своєму авто (з відмовою в пункті пропуску пропустити машину і самого водія до сплати штрафу і оформлення / відновлення поліса).
Відмова від пред’явлення поліса або його відсутність обійдуться дорого. Сподіватися на запуск автоматичної перевірки рухомого транспорту на наявність страховки поки не доводиться. Проект доопрацьовується роками.
У той же час процедура відновлення поліса не така складна, як здається. Однак існує певний порядок для звернення в стразового компанію.
Спочатку потрібно зібрати ті ж документи, що і для оформлення страховки:
- паспорт;
- водійське посвідчення;
- свідоцтво про держ. реєстрації (техпаспорт).
Ці дані потрібні для пошуку клієнта в програмі страховика. Адже дублікат буде містити не нові номери поліса, а попередні, якщо він документ актуальний за терміном придатності.
При цьому звернутися за видачею дубліката може не тільки власник або попередній страхувальник, а й інший водій даного авто, що керує ним на законних підставах (за дорученням). Але тільки в тому випадку, якщо в попередньому (загубленому) полісі він також був зазначений.
У заяві також потрібно буде повторно вказати зручну форму для отримання дубліката. Це робить процедуру більш комфортною. Однак протягом 7 календарних днів (або менше при оперативності страховика), краще не використовувати ТЗ, оскільки виправдання про процес відновлення поліса не виключає штраф за його відсутність на даний момент.