Особливості страховки з франшизою і без

Автоцивілка

Страховий ринок – динамічна галузь зі своїми правилами і нюансами. Недосвідчений турист або автолюбитель може заплутатися в поняттях, а в результаті – прорахуватися з ризиками і оптимальними умовами для конкретної ситуації. Отримати найбільш вигідну страховку можна, володіючи максимально чіткою і правдивою інформацією про існуючі види і правила оформлення і використання полісів.

Що таке франшиза в страхуванні?

Згідно Ст. 9 ЗУ Про страхування від 07.03.1996 № 85/96-ВР, вводиться пояснення терміну франшиза як частина збитку, яка не відшкодовується страховиком згідно з договором страхування. Тобто франшиза – це певна сума, що не буде компенсовуватися застрахованій особі при настанні страхового випадку.

Як розраховується франшиза?

Вона може бути підв`язана в процентному співвідношенні до загальної суми збитку або максимальною сумою виплат для конкретного випадку. Або виражатися відразу в грошовому еквіваленті. Деякі умови в полісах, щодо франшизи, регламентуються безпосередньо законодавцем, а не страховою компанією. Наприклад, франшиза в автоцивілці (компенсації відповідальності перед третіми особами) поширюється виключно на компенсації пошкодженого майна, а не шкоди життю і здоров’ю.

Таким чином, відповідаючи на питання, що означає розмір франшизи, потрібно розуміти, що це можуть бути різні кількісні показники або ж конкретне число. Якщо виплати малі, то франшиза в процентному вираженні вигідніша, а при великих сумах збитків, вигідніше чітко прописані заставлені показники в грошових одиницях.

Як працює страховка з франшизою?

Якщо сума компенсації за договорами КАСКО, ОСАГО і туристичними медичними полісами не перевищує франшизу, то страховик відмовляє у виплаті. Компенсувати збитки в такому випадку доведеться зі своєї кишені.

У договорах страхування нерухомості зустрічаються умови, за якими спочатку страховик сам компенсує повну суму заподіяної третіми особами шкоди, а після судових розглядів (витрати на які теж бере на себе страховик), страхувальник віддає суму франшизи назад страховику.

Види франшиз

Франшиза є необов’язковою в договорах страховки. Але, якщо поняття таки вживається, слід детально розібратися, в чому суть і чи вигідно це для певного випадку. Найчастіше використовуються так звані ситуативні пільги – “не виплачується збиток”. Саме таке поняття і має на увазі франшизу, але з більш складним визначенням.

Умовна

Один з найбільш поширених видів франшизи, в основі якої лежать одночасно дві тези:

  • відсутність виплат у разі збитку, меншого за суму франшизи;
  • повну компенсацію шкоди, що перевищує суму франшизи (без стягнення цієї самої франшизи).

Таку франшизу легко розрахувати і застосовувати на практиці, як страховим компаніям, так і їх клієнтам.

Безумовна

Передбачає віднімання суми франшизи при настанні страхового випадку і навіть перманентному їх повторенні. Наприклад, при повторному ДТП сума франшизи в 2 тис. грн. стягується з загальної суми збитку, що в перший раз, що в другий.

Динамічна

Такий вид франшизи використовується зазвичай в довгострокових договорах страхування. Він передбачає збільшення франшизи з кожним новим страховим випадком. Зазвичай це має процентне співвідношення до загального збитку. При цьому первинне звернення може припускати відсутність франшизи в принципі і відшкодування всієї суми збитку.

Інші види франшиз

Ще одним видом франшизи є так звана «висока». Вона використовується зазвичай при страхуванні дорогої нерухомості (як правило, вартість такого майна оцінюється не менше ніж в 100 тис. дол.). Страховик спочатку повністю покриває витрати на відновлення такого майна, а потім після судових розглядів і вилучення коштів в судовому порядку у винуватця, забирає суму франшизи.

Також існує ще й «тимчасова» франшиза. Її особливість – відсутність франшизи на певний період і її збільшення або просто наявність на термін, що залишився. Наприклад, страховка на рік може припускати повну компенсацію шкоди на перший квартал, 10% франшизу на наступний, 15% на третій квартал і 20% на останню частину року.

Що таке нульова франшиза?

Чим відрізняється страховка з франшизою і без? Головним чином тим, що страховик позбавляється від необхідності проведення страхових виплат при дрібних страхових випадках. А застрахувати від певних обставин громадянин бере на себе посильні витрати.

Нульова франшиза – відсутність утримань з боку страховика і повна компенсація незалежно від сум збитків. Це означає, наприклад, що найменша подряпина на автомобілі за умовами страховки КАСКО, – вже страховий випадок, по якому страховик оплатить витрати в повному розмірі.

Вигідною нульова франшиза може бути для недосвідчених водіїв або при покупці дорогого авто.

Франшиза в страхуванні авто

Договір страхування практично завжди передбачає наявність франшизи. Такі поліси коштують дешевше, ніж договори з нульовою франшизою. Цим і детермінується їх популярність у автоаматорів.

Що таке франшиза в ОСАГО?

ОСАГО – обов’язковий вид страхування для власників авто і мотоциклів. Суму максимальної франшизи і тільки на майнову шкоду тут регламентує законодавець. ОСАГО без додаткових умов по виплатах (класичний варіант) має майновий ліміт відповідальності в 100 тис. грн. А франшиза по закону для ОСАГО не може бути вище 2%. Отже, вона максимум становитиме 2 тис. грн.

Франшиза по ОСАГО може бути від 2 до 2 тис. грн. Якщо франшиза є в умовах поліса, то цю суму потерпілій стороні компенсує зі своїх коштів страхувальник.

Що таке франшиза в страховці КАСКО?

КАСКО – добровільний вид страхування. Тут «маневрів» для страховиків і страхувальників більше. Зазвичай кожна страхова компанія має в своєму розпорядженні власні правила щодо франшизи для певного виду транспорту, з урахуванням:

  • його ринкової вартості на момент укладення договору;
  • стажу водіння автолюбителя і безаварійного періоду;
  • регіону (статистика крадіжок або вандалізму в певному місті);
  • загальної страхової суми;
  • виду страхового випадку (викрадення або дрібне ДТП).

Франшиза по КАСКО в % співвідношенні може залежати і від суми отриманого збитку.

Досвідчені водії вибирають оптимальні варіанти, якими на сьогоднішній день є, наприклад, такі варіації:

  • пів % від суми збитку;
  • 10% при викраденні або пошкодженні авто, що не дозволяють відновити його працездатність.

Більшість страхових компаній пропонують КАСКО з франшизою від 0 до 2%. Але варто уважно вивчити казуальность страхових випадків.

Франшиза в медичному страхуванні

Найбільш вигідною для багатьох туристів є умовна страховка, коли дрібні подряпини або удари можна вилікувати і без звернення до страховика, але при необхідності втручання кваліфікованого мед. персоналу, бути впевненим у повній компенсації всіх витрат.

Перебування в регіонах з підвищеною небезпекою отримати серйозні захворювання (тропіки для європейця, наприклад) передбачає перестраховку зважаючи на повне нівелювання франшизи.

Дешеві мед. поліси з франшизою купують як фікцію для перетину кордону. Такі документи зазвичай нічого особливо не гарантують, крім репатріації останків у разі нещасного випадку.

Переваги та недоліки страховки з франшизою

При бажанні можна розібратися, як працює страховка з франшизою, вибрати оптимальний її вид і варіант розрахунку. Тим більше що відповідальні і постійно присутні на протязі десятків років на ринку страхові компанії намагаються роз’яснити всі умови максимально докладно і зрозуміло. І головною перевагою стане не тільки забезпечення надійного захисту для себе і свого майна, а й значна економія коштів при оформленні поліса. Страховка без франшизи на третину, як мінімум, дорожча.

Пам’ятайте, страхові компанії не зацікавлені в компенсації дрібних страхових випадків, що вимагають формування справ, заповнення цілого ряду документів, залучення експертів.

Таким чином, франшиза може стати вигідним фактором для обох зацікавлених сторін.

Потрібна автоцивілка?

Розрахуйте вартість для свого автомобіля, а по промокоду ADM50 отримайте знижку 50 грн
Розрахувати вартість
Оцініть статтю
Поділитися з друзями
Strahovka-info