Взаємовідносини зі страховою компанією вимагають певних знань, адже в разі дорожньо-транспортних пригод, вона повинна взяти безпосередню участь у відшкодуванні завданих збитків. Залежно від типу страхового поліса, процес відшкодування шкоди відбувається з деякими відмінностями. У цій статті ми будемо розбиратися в тому, як відбувається відшкодування по ОСАГО.
Відшкодування шкоди при ДТП страховою компанією
Поліс ОСЦПВ є обов’язковим для всіх автолюбителів. Його дія регулюється окремим законом, де прописані основні алгоритми взаємодії страхової компанії та власника поліса в разі настання страхового випадку.
Згідно із законодавством, страховим випадком при ОСАГО є тільки дорожньо-транспортна пригода. У разі пошкодження автомобіля на парковці, його викрадення або отримання будь-яких інших пошкоджень, поліс не покриває завдану автовласникові збитки. Щоб страхова покривала такі види збитків, необхідно додатково оформляти страховку КАСКО.
Кому виплачується страховка при ДТП?
Поліс ОСЦПВ починає діяти при аварії, яка сталася під час руху транспорту, і покриває лише збиток, нанесений потерпілій стороні. Наприклад, якщо з Вашої вини було скоєно ДТП, де постраждав інший автомобіль, страхова компанія буде відшкодовувати збитки тільки потерпілому від Ваших дій людині. Ремонт і відновлення Вашого автомобіля буде здійснюватися повністю за Ваш рахунок.
Винуватець аварії не має права претендувати на відшкодування йому збитків, навіть якщо його транспортний засіб повністю прийшов в непридатність. Якщо ж сталася аварія, де постраждалою стороною є Ви, то за полісом винуватця ДТП, страхова компанія зобов’язана відшкодувати завдані Вам збитки.
Якщо страховка не покриває збитки?
Згідно з чинним законодавством, максимальна сума, яка покривається полісом ОСЦПВ становить: до 130 тис. грн. при відшкодуванні збитків, завданих автомобілю; до 260 тис. грн., якщо потрібна компенсація шкоди, завданої здоров’ю та життю людини. Такий ліміт в більшості випадків повністю компенсує втрати, отримані внаслідок аварії. Якщо ж пошкодження оцінені в більшу суму, то вартість понад виділену страховою компанією суму покривається за рахунок винної в аварії сторони.
Відшкодування збитків відбувається тільки після оцінки завданої шкоди, а сума, на яку може претендувати потерпіла сторона, залежить від багатьох чинників.
Так, при підрахунку компенсації враховується знос автомобіля. Це означає, що при розрахунку збитку застосовується коефіцієнт зносу. Компенсується не ціна нових деталей для здійснення ремонту, а їх реальна вартість з урахуванням зносу в процесі експлуатації.
При пошкодженні транспортного засобу сума компенсації зменшується на розмір франшизи. При підрахунку збитку, нанесеного здоров’ю людини, франшиза не враховується. Вартість франшизи індивідуальна для кожного поліса і залежить від підписаного між власником поліса і страховою компанією договору. Згідно з чинним законодавством вона не повинна перевищувати два відсотки від ліміту страхових виплат (максимальна її сума становить дві тисячі гривень).
На обсяг компенсації також впливає кількість постраждалих в аварії осіб. Максимальна сума виплат за одним страховим випадком не повинна перевищувати півмільйона гривень (п’ять страхових лімітів). Тому якщо постраждалих в ДТП автомобілів більше п’яти, сума виплат пропорційно знижується.
Як діє страховка при ДТП?
Якщо Ваш автомобіль потрапив в ДТП, для отримання компенсації, потрібно обов’язково правильно оформити всі документи. Відсутність правильно оформленої документації може бути причиною відмови страхової компанії в оплаті збитків.
Оформлення може здійснюватися двома способами.
Перший – це Європротокол. Його доцільно оформляти в разі дрібних пошкоджень, які не перевищують суму 50 тис. грн. Бланк для оформлення такого протоколу видається страховою компанією при оформленні страхового поліса. Для його оформлення потрібна згода всіх водіїв, які стали учасниками ДТП. Важливо також зауважити, що оформлення Європротоколу не припускає виклику поліції на місце події. Якщо ж один з водіїв не згоден на його оформлення, або виникли підозри, що один з учасників ДТП перебуває під дією алкоголю або наркотичних, лікарських засобів, які спотворюють сприйняття того, що відбувається, Європротокол оформляти не можна. Потрібно викликати поліцію.
Другий – це виклик поліції. Поліцейські оформляють всі необхідні папери, які згодом надаються страховій компанії. Важливо до прибуття патрульної поліції не переміщати автомобіль, і не залишати місце події.
Оформлені папери передаються в страхову фірму протягом трьох робочих днів. Обов’язково потрібно простежити, щоб вони були офіційно зареєстровані у вхідній кореспонденції компанії. Після отримання документів, протягом десяти днів, автомобіль повинен оглянути представник страхової, і визначити ступінь нанесених збитків. Якщо ж цього не сталося, власник авто має право замовити незалежну експертизу, яка визначить заподіяну йому шкоду. Проведену таким чином експертизу, зобов’язана оплатити страхова компанія.
При спілкуванні зі страховою компанією обов’язково фіксуйте і оформляйте правильно всі документи. Відсутність документа або його неправильне оформлення може бути причиною відмови в компенсації. Також при оформленні поліса ОСЦПВ завжди звертайте увагу на репутацію компанії страховика. Деякі недобросовісні компанії грішать тим, що занижують рівень компенсацій, довго не здійснюють необхідних виплат та шукають всілякі приводи відмовити в компенсації. Будьте уважні і обережні вже на етапі оформлення поліса і тоді, в подальшому, можна буде не турбуватися про відшкодування шкоди.