Існують різноманітні ситуації, коли наявність поліса обов’язкової автоцивільної страховки не представляється можливим. В першу чергу це стосується придбання нового авто в дилерському центрі або придбання б. у. машини безпосередньо у власника. Але, також трапляються крадіжки та втрата документів, їх можна просто забути вдома. Що в таких випадках потрібно робити і чи є можливість уникнути наслідків?
Чи можна їздити без страховки після покупки авто
Думка, що певний період можна їздити без автоцивілки, помилкова. Відповідно до Закону України №1961-15, поліс повинен бути вже в момент виїзду на новому авто з дилерського центру. Виходом із ситуації є такі варіанти дій:
- Купівля поліса в дилерському центрі. Зазвичай найбільш великі страхові компанії прагнуть бути представленими в офіційних точках продажу. Попередньо варто поцікавитися, чи є страховик членом МТ СБУ і чи є можливість придбання не тільки стандартного поліса, але і розширеного. Останній більш вигідний саме для нових машин, так як дозволяє захистити себе від серйозних фінансових витрат.
- Домовлятися з менеджерами: залишити на кілька годин куплений автомобіль на стоянці автосалону або внести передоплату, взяти копію паспорта ТЗ і відправитися оформляти страховку.
У разі відсутності реєстрації в сервісному центрі МВС, дозволяється купити страховку від 15 діб до року. Таким чином, для багатьох простіше придбати ОСАГО з мінімальним терміном в салоні, а вже після розглядати вигідніші пропозиції на професійних ресурсах.
Документи для оформлення ОСАГО
Звертаючись до страхової компанії, незалежно від того чи знаходиться вона в автосалоні або поза ним, слід мати при собі:
- внутрішній паспорт і ІПН;
- техпаспорт на машину (можна і копію);
- водійське посвідчення.
З полісом і документами, які ідентифікують особу, після придбання машини потрібно також обов’язково зробити реєстрацію авто в сервісному центрі МВС.
Виняткові і важливі моменти
До будь-якого авто потрібно звикнути: до його габаритів і особливості управління, їзді в певних погодних умовах. Тому обов’язкова наявність ОСЦПВ цілком доречна, адже ризики для інших учасників руху підвищуються незалежно від досвіду водіння автолюбителя. Але законодавством передбачено і особливі положення, що захищають фінансові інтереси певної групи водіїв.
Виняток законодавство зробило для трьох категорій громадян:
- інвалідів I групи;
- осіб, що керують ТЗ інваліда I групи (якщо він є);
- ветеранів та інвалідів війни.
Таким чином, більшості все-таки обов’язково мати при собі поліс.
Придбати розширену автоцивілку вирішують власники дорогих авто або водії з невеликим досвідом. Його переваги – збільшення лімітів виплат (додаткові 100-200 грн за страховку дозволяють підвищити ліміти ще на 50 тис.). Але це добровільна страховка і вона не стане заміною ОСАГО, а тільки підкріплює основний поліс.
Cкільки можна їздити без страховки після покупки авто
Якщо придбання відбувається б. у. автомобіля, то слід попросити поліс у попереднього власника. Це дасть час на оформлення власного і не викличе претензій з боку представників закону.
Якщо в сервісному центрі або менеджер компанії-страховика починають розповідати, що можна їздити без ОСАГО (зазвичай вказують 10 днів), то це свідчить або про непрофесійність співробітників, або про шахрайські дії.
Розмір штрафних санкцій за відсутність автоцивілки
Згідно зі статтею № 126 КпАП, відсутність посвідчення автомобіліста, реєстраційних документів на авто або страхового поліса ОСЦПВ (автоцивілки) є правопорушенням зі штрафними санкціями в розмірі 425 грн. Евакуювати машину у представників правопорядку в даному випадку немає.
Штраф накладається навіть при наданні документа, який на момент перевірки був загублений або його просто забули вдома. На відновлення втраченого поліса при зверненні застрахованої особи в свою страхову компанію, йде близько тижня. Але перший випадок втрати не несе непотрібних витрат. При розгляді справи в суді, надати поліс як свідчення правдивості своїх свідчень і його дії на момент перевірки документів, все-таки потрібно. Однак розраховувати, що штраф анулюють не варто.
Щоб не допустити втрати, рекомендують завжди мати в бардачку хоча б копію поліса. Так його буде простіше відновити при зверненні в страхову компанію і при настанні страхового випадку, оперативно повідомити про це страховика, як того і вимагає договір.
З 27 березня 2019 року водії можуть підтвердити наявність поліса ОСЦПВ з мобільного телефона, планшета та іншого девайса. Така можливість зафіксована в Доповненні до пункту 2.1 правил дорожнього руху.
Слід чітко усвідомити, що «автоцивілка» (ОСЦПВ) страхує цивільну відповідальність водія перед іншими учасниками руху і з цієї причини є обов’язковою. Якщо представники автосалону або страховик стверджує, що потрібно мати при собі ще і КАСКО (страхування самої машини від пошкоджень), то це відвертий примус до замовлення послуги. Єдиний більш-менш правомірний варіант, якщо таку вимогу висуває кредитор, якщо авто береться в кредит.
Отже, законодавчі норми нашої держави, як і в більшості європейських країн, вимагають обов’язкової наявності поліса ОСЦПВ, встановлюють штрафні санкції за його відсутність. Але вибирати страховика і умови, крім стандартних, автолюбитель може сам.