Про договори ОСЦПВ та КАСКО написано багато статей і, здавалося б, інформації повно. Однак вони все-таки мають різноманітні нюанси. Не всі розуміють, чи потрібна страховка при покупці авто, оформлення довіреності на машину іншій людині (під генеральну довіреність часто і маскують продаж, щоб не платити держ. мито) і як діяти після ДТП, якщо машина оформлена на одну людину, а страховка – на іншого.
Чи потрібно міняти страховку при зміні власника авто?
Законодавчо розрізняють два поняття: власник автомобіля і водій, який має право користуватися автомобілем. Перший має право розпоряджатися майном на свій розсуд:
- продавати;
- обмінювати;
- використовувати в якості застави по кредиту;
- надавати в оренду або користування третім особам.
Другий – особа, яка має законні підстави керувати транспортним засобом власника. Якщо страховиком виступає водій, а не власник, то власник автоматично вписується в поліс. А ось водіїв, які мають право керувати транспортним засобом, при власноручному оформленні страховки власником вписує він сам. Він також може вказати в договорі про можливість передачі компенсації не йому особисто, а водієві-власнику при настанні страхового випадку. В іншому ж випадку, кошти при ДТП на відшкодування збитку поступлять особисто власнику.
Отже, якщо змінюється один водій на іншого, а власником фактично і юридично залишається та сама людина, міняти поліс не має сенсу. В такому випадку страхувальник (не обов’язково власник) повинен звернутися в страхову компанію для внесення додаткових даних на нового водія авто (якщо таке передбачено договором між ним і СК).
Чи діє страховка після продажу авто?
ОСАГО при продажу авто продовжує діяти на данний ТЗ, яке дозволяє ідентифікувати вас VIN кодом. Однак в разі, якщо новий власник за договором купівлі-продажу не вписаний в поліс і не має права отримати компенсаційні виплати за заподіяний збиток, при виникненні страхового випадку можуть виникнути такі проблеми:
- СК відмовиться від виплат і доведеться звертатися до суду (судові витрати + відсутність гарантій на позитивний результат);
- виплати прийдуть на рахунок попереднього власника (з ним потрібно буде або домовлятися, або судитися) .
Не завжди відмова приходить від СК відразу. Часто власник ремонтує машину і відшкодовує збитки здоров’ю учасників дорожнього руху на початку зі своєї кишені при визнанні власної провини, сподіваючись на відшкодування даних витрат від страховика. Ситуація тоді і зовсім патова, оскільки звертатися до суду теж вартує значних витрат.
Чи дійсна страховка після переоформлення авто?
Страховка після переоформлення авто діє, але це не звільняє від потенційно можливих неприємностей при ДТП. Вона гарантує лише відсутність питань з боку дорожньої служби, яка перевіряє документи.
Для нового власника страховка після переоформлення авто забезпечує оптимальне рішення до оформлення поліса на себе. І при цьому також є нюанси:
- потрібно подбати про відсутність дубляжу полісів на один автомобіль, оскільки другий буде визнаний нікчемним (незаконним);
- їздити дуже акуратно в разі, якщо з попереднім власником немає письмової домовленості про передачу відшкодування збитку новому власнику при настанні страхового випадку.
Закрити поліс має право тільки страхувальник. Згідно із законом він зобов’язаний повідомити СК за 30 днів до розірвання договору.
Що робити зі страховкою при продажі авто?
Страхувальник має різні варіанти дій. Він може за домовленістю з новим власником отримати від нього компенсацію або передати в дар (при хорошій ціні договору продажу). Але більш вигідним і законним стане безпосередня взаємодія з страховою компанією:
- повернути частину страховки при продажу автомобіля;
- переоформити залишок по попередньому полісу на інше авто.
СК бере за свої послуги до 20% від вартості поліса і з урахуванням залишення актуальним за дією терміну. Таким чином, вигідно написати заяву на повернення коштів (із зазначенням банківського рахунку) тільки при залишку не менше ніж в квартал. А придбання нового ТЗ одночасно з продажем старого авто тягне витрати на обов’язковий поліс ОСАГО. Переміщення коштів зі старого договору на новий зменшить ці платежі.
Чи діє страховка при зміні номера?
Зміна номера зазвичай відбувається при зміні власника. Але ОСАГО прив’язаний до автомобіля, а не до даних людини. Тому його дія може закінчуватися лише по закінченню терміну поліса або за заявою страхувальника.
Однак список нюансів від цього не зменшується. І якщо новий власник або вже наявний не подбає про їх врегулювання, спірних моментів при ДТП не уникнути.
Як переоформити страховку при продажі автомобіля?
Продаж в Україні може здійснюватися з усіма юридичними правилами або з невеликими хитрощами у вигляді довіреності. Другий альтернативний варіант є більш дешевим зважаючи на зменшення витрат. Але він же є проблематичним з огляду на переоформлення цілого пакету документів. Попереднього власника можуть турбувати «листи щастя», страхові компанії і навіть поліція при ДТП.
Проблема, чи можна зробити страховку без господаря машини, не є єдиною в такому випадку. Її рішення досить просте, але вимагає певної послідовності дій. І головним пунктом стає підготовка і перевірка наявності всіх документів. У разі звичайної купівлі-продажі найкращим з варіантів стане переоформлення на себе з обов’язковим закриттям попереднього договору. А при продажі через генеральну довіреність:
- наявність в договорі пункту про видачу компенсації водієві, який має довіреність, а не власнику;
- внесення даних водія як про можливого заявника, про страховому випадку;
- доповнення своїх документів завіреною копією довіреності.
Останній пункт не є обов’язковим – до переліку документів при звичайній перевірці на дорогах він не входить. Але практика показує, що уникнути більш ретельного огляду від дорожньої служби можна, надавши максимум даних.